Zadzwoń: +48 508 017 683
            wet.kontakt@amerlab.pl
godziny przyjęcia materiału
poniedziałek - piątek 8:15-12:00

Kleszcza najlepiej usunąć pęsetą, złapać kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry i wyciągnąć. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować alkoholem lub wodą utlenioną i obserwować.

Pozostawiony w skórze fragment kleszcza można usunąć np. zdezynfekowaną igłą. Warto wiedzieć, że pozostawiony w skórze fragment kleszcza nie przenosi już patogenów.

Kleszcza, który tkwi w skórze NIE WOLNO smarować tłuszczem, kremem ani przypalać. Takie działania mogą jedynie przyczynić się do odcięcia dopływu tlenu oraz oddania wraz ze śliną i potencjalnymi patogenami z powrotem tego, co kleszcz już wypił. Hypostom kleszcza jest to część aparatu gębowego kleszcza, która przebija skórę i jak strzykawka wpuszcza ślinę kleszcza wraz z patogennymi wirusami i bakteriami i w żadnym razie nie przypomina śruby! Wykręcanie go w kierunku zgodnym lub przeciwnym do ruchu wskazówek zegara mija się z celem.

Wyciągniętego kleszcza warto przebadać czy nie ma w sobie groźnych dla naszego zdrowia patogenów. Kleszcza można przechować w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku do czasu dostarczenia go do laboratorium.

Materiał do badań: kleszcz zdjęty z człowieka
Przechowywanie i transport materiału: temperatura +4°C lub etanol 96%

Pobierz formularz

Jakiekolwiek zmiany skórne lub objawy grypopodobne należy jak najszybszej skonsultować z lekarzem.